Każdego roku wykrywa się w Polsce 3000 nowych zachorowań na czerniaka

Jak podkreślają eksperci, zachorowalność na raka skóry wzrasta rocznie o 10%.

Statystyki umieralności na tę chorobę są bardzo wysokie i praktycznie każdy z nas jest w grupie ryzyka. Diagnoza "czerniak" brzmi jak wyrok, ale lekarze podkreślają, że wykrycie choroby we wczesnym stadium znacznie zwiększa szanse wyleczenia. Regularna kontrola dermatologiczna stanowi priorytet dla szybkiego wykrycia i skutecznego leczenia.

Wszelkie zmiany koloru, kształtu, wielkości, swędzenie, krwawienie znamienia powinny zwrócić uwagę!

Dowiedz się więcej

Sprawdź, czy zaliczasz się do grupy ryzyka

sun-8784

Dużo i intensywnie się opalasz

cream-1591 (2)

Nie stosujesz kremów z filtrami ochronnymi podczas opalania

woman-1610 (2)

Korzystasz z solarium

sweltering-3251

Doznałeś chociaż raz w życiu poważnego oparzenia słonecznego

Group 105

Masz jasną karnację


waist-surgery-1667

Masz na ciele wiele znamion

team-5707

W Twojej rodzinie były przypadki zachorowań na czerniaka

medicine-3260 (1)

Przyjmujesz leki immunosupresyjne

heart-beat-3516

Masz zespół obniżonej odporności, np. AIDS

 

Czerniak

Czerniak jest jednym z nowotworów skóry, jednak zdecydowanie zaliczany jest do najczęściej występujących oraz najbardziej złośliwych. Czerniak powstaje z komórek barwnikowych zwanych melanocytami. Główne obszary występowania czerniaka to skóra, lecz zdarzają się również wykrycia na błonach śluzowych jelit, gałki ocznej oraz jamy ustnej. Bardzo niepokojące są statystyki, z których wynika, iż od kilku lat w Polsce notowany jest znaczący wzrost liczby osób, u których zdiagnozowano czerniaka złośliwego; rośnie też liczba zgonów.

Zapisz się na badanie
 

Czynniki ryzyka

Objawy, które powinny niepokoić

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

  • wrzody
  • pieczenie i swędzenie
  • czerwone obwódki wokół znamion
  • krwawe ślady
  • łatwe do zaobserwowania zmiany kształtu i wielkości znamion
  • niesymetryczny wzrost
  • obwódka wokół znamienia, robiąca wrażenie „unoszącej się”

Znamiona barwnikowe są często podstawą do powstania czerniaka. Posiadane znamiona, które nie mają regularnych kształtów, są zabarwione w sposób niejednorodny i różnią się od innych lub możemy zaobserwować ciągłe zmiany (barwa, wygląd, kształt, wielkość, pojawienie się guzka w obrębie znamienia), powinny być obejrzane przez lekarza, najlepiej dermatologa lub chirurga onkologicznego. Guzki skórne, które dopiero co się pojawiły, powinny być zbadane jak najszybciej przez lekarza, gdyż nie wszystkie czerniaki budują się z istniejących znamion. To co powinno nas martwić, to krwawe ślady z ran, świąd znamienia czy guzka.

Jak się przebadać krok po kroku

  1. Obejrzeć znamiona na skórze pod kątem asymetrii, nieregularnego kształtu, zabarwienia, wielkości, uwypuklenia zmiany względem otaczającego naskórka. Objawy, które powinny zaniepokoić to świąd, uczucie pieczenia, krwawienie, zaczerwienienie zmiany. Wszystkie zmiany jakie nastąpiły na już istniejących znamionach są powodem do niepokoju oraz sygnałem ostrzegawczym dla pacjenta. Należy udać się do lekarza!
  2. Lekarz POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) podejrzewający nowotwór skóry, którym może być czerniak, skieruje pacjenta do chirurga, dermatologa.
  3. Lekarz specjalista wykona badanie wideodermatoskopem, które będzie podstawą do podjęcia decyzji dotyczących dalszego postępowania. Zleci usunięcie zmiany lub dalszą jej obserwację.
  4. Zaleceniem lekarza może być wykonanie biopsji oraz badania histopatologicznego jeżeli zmiana będzie niepokojąca.
  5. Po otrzymaniu wyniku badania histopatologicznego (po ok 2 tygodniach)lekarz specjalista podejmie decyzję dotyczącą kolejnych etapów postępowania.
  6. W przypadku rozpoznania czerniaka specjalista skieruje pacjenta do odpowiedniego ośrodka, gdzie odbędzie on dalsze badania oraz rozpocznie leczenie.
 

Nowotwór złośliwy to choroba, w której czas ma ogromne znaczenie

Jeśli jesteś w grupie ryzyka i dodatkowo obserwujesz u siebie któreś z niepokojących objawów, nie zwlekaj – idź do lekarza. Ważne, aby diagnostykę zacząć szybko, ale również w odpowiednim ośrodku – gwarantującym kompleksową i interdyscyplinarną opiekę na każdym etapie choroby.

 
 

Jeżeli należysz do branży beauty zgłoś się na bezpłatne szkolenia z profilaktyki nowotworów skóry!

Szkolenie realizowane jest w ramach projektu „Profilaktyka nowotworów skóry” dofinansowanego ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Szkolenie jednodniowe dla grupy docelowej 24 osób działających w branży beauty z obszaru realizacji projektu tj. powiaty łódzki wschodni, tomaszowski i brzeziński. Odbędą się 3 szkolenia w całym projekcie dla 3 grup ośmioosobowych. Celem szkolenia jest podniesienie wiedzy w zakresie wykrywania podejrzeń zmian nowotworowych skóry. Uczestnicy skzolenia po ich zakończeniu otrzymają odpowiednie zaświadczenia a także pakiet materiałów szkoleniowych oraz promocyjnych.

Planowane terminy szkolenia to: 30.05.2022, 06.06.2022, 13.06.2022. terminy te mogą ulec zmianie. Zachęcamy do zapisów drogą mailową medkol@wp.pl bądź osobiście w rejestracji przychodni MED-KOL.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych – aktualna liczba wolnych miejsc – 17.

 

Cel projektu

Celem głównym projektu jest zwiększenie wśród 1535 (900K/635M) mieszkańców woj. łódzkiego: powiatu łódzkiego wschodniego, brzezińskiego, tomaszowskiego w wieku aktywności zawodowej wiedzy na temat profilaktyki i zapobiegania nowotworom skóry. Jest to także zwiększenie udziału tych osób w świadczeniach dermatologicznych ukierunkowanych na profilaktykę i wczesne wykrywanie nowotworów skóry poprzez ich udział w programie profilaktyki w okresie 01.06.2021 – 30.06.2023.

Zapisz się na badanie

    Zapoznałem się z informacjami o administratorze i przetwarzaniu danych
    Kontakt